Bulut Bilişim Çözümleri

bulut-donusumune-baslamak-icin-buyuk-firsat-01

 

Bulut bilişim çözümleri. Bulut dönünüşümü. Bulutta çalışmak. Bulutta saklamak. Buluttan erişim. Bu günlerde her şey “bulutta” olup bitiyor gibi görünüyor. Ancak bulut bilişim tam olarak nedir?

Bu sorunun kısa yanıtı, internet bağlantınızın diğer tarafında bir yerlerde – uygulama ve servislerle ulaşabileceğiniz ve verinizin güvenle saklandığı bir alan. Peki Bulut bilişim çözümleri nasıl bu kadar ön plana çıktı, işte yanıtları:

  • Bakım veya yönetimi için sizin tarafınızdan bir çaba gerektirmiyor.
  • Kapasitesi neredeyse sonsuz, dolayısıyla depolama alanı için endişe etmenize gerek kalmıyor.
  • Bulut tabanlı uygulama ve servislere her yerden ulaşabiliyorsunuz – tek ihtiyacınız Internet bağlantısı olan bir cihaz.

Bu son madde oldukça önemli, çünkü yeni trend ofisten değil, hareket halindeyken iş yapmak. Bu değişim bilgisayar donanımı satışlarına çoktan yansıdı: 2015’te 325 milyon tablet ve yaklaşık 2 milyar akıllı telefon satılırken, sadece 270 milyon masaüstü ve taşınabilir bilgisayar satıldı.

Bulut bilişim çözümlerini vazgeçilmez yapan unsurlar:

Hızlı Hayata Geçirme

Eğer geleneksel bir uygulama geliştirme projesine tanıklık ettiyseniz, geliştirme ve hayata geçirme sürecinin aylar hatta yıllarca sürdüğünü biliyorsunuzdur. Fakat bulut tabanlı uygulamalarda bu süreci kısaltmak mümkün. Bir çok durumda uygulamaya kullanıcı adı ve şifreniz ile bağlanmanız, uygulamayı kullanmaya başlamanız için yeterli olmakta. Bulut platformu üzerinde geliştirilmiş bu uygulamalar aylar ve yıllar yerine gün veya haftalarla ölçülen zamanlarda hayata geçirilebiliyor.

Düşük İlk Yatırım Maliyeti

Geleneksel uygulamaların hayata geçirilmesinde yeni donanım, lisans ve entegrasyon bedelleri kayda değer bir sermaye harcamasını beraberinde getiriyordu. Ancak bulut bilişim çözümleri ile bu sabit ilk maliyetler dramatik olarak düşüyor hatta ortadan tamamen kalkıyor. Bunun yerine aylık veya yıllık ödemelerle ilk yatırım maliyetlerinizi öngörülebilir operasyonel harcamalara çevirebiliyorsunuz.

Anında Ölçeklenebilirlik

Bulut bilişim uygulamalarıyla zaman içinde değişen iş ihtiyaçlarınza bağlı olarak kullanıcı sayınızı arttırıp azaltabilirsiniz. Yani neye ihtiyacınız varsa onu ödersiniz ve kapasite sorunu yaşamazsınız.

Bakım Gerekmez

Geleneksel altyapınızda yamalar, sürüm yükseltme ve uygulamaların testleri Bilgi Teknolojileri personelinizin iş yükünü arttırır. Ancak bulut uygulamaları ile bu yükten kurtulursunuz. Böylece BT ekibiniz yeni proje ve teknoloji uyarlamalarına daha çok vakit ayırabilir.

Her Yerden Erişilebilir

Bulut bilişim çözümleri her yerden ve her cihazla güvenli şekilde erişilebilir olarak tasarlanır.

Daha İyi Güvenlik

2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre şirketler her yıl ortalama 263 taşınabilir bilgisayar kaybediyor. Bu kaybolan bilgisayarlarda şirkete ait gizli bilgiler varsa, her bir kayıp ciddi güvenlik açığına sebep oluyor. Fakat bulut uygulamaları ile veriniz bulutta güvenle saklanır. Dolayısıyla kaybolan veya çalınan bir bilgiyar potansiyel bir felakete değil, sadece üstesinden gelinebilir bir geçici sıkıntıya yol açar.

Egebimtes Buluta Geçiş Sürecinde de yanınızda…

 

Kurumunuz içinde bulut bilişim çözümleri konumlandırılması ve adaptasyonu sürecinde atılması gereken adımlarda her türlü destek ve hizmeti sunuyoruz. Operasyonel ve yönetim ihtiyaçlarınıza en uygun bulut çözümlerini ve hizmetlerini bir araya getiriyor ve bunları mevcut BT altyapınıza entegre etmenize yardımcı oluyoruz. Bulut profesyonel hizmetlerimizi kullanarak, ihtiyaçlarınızdaki boşlukları hızlı bir şekilde ve zahmetsizce kapatıp kaynakları işletmenize değer katan çözümlere yönelebilirsiniz.

Egebimtes ile Buluta geçiş süreciniz şu aşamalarda tamamladıktan sonra başlar:

  • Strateji: BT strateji ve yol haritanız oluşturulur.
  • Veri Belirleme: Hangi veri ve uygulamaların bulutta toplanacağı belirlenir.
  • Bulut Analizi: Ne tür bulut hizmetlerinin kullanılcağına karar verilir.
  • Karlılık Hesabı: Yatırımınızın geri dönüşü ve karlılığı hesaplanır.